Our Officers & Committees

The Democratic Party of Arkansas held Party Officer Elections at its regularly scheduled State Committee Meeting on Saturday, December 15, 2018. The following officers were elected to four-year terms. The two National Committee members will be elected to two-year terms later.

Please see the members of the standing committee below. If you need the member's contact information, please contact the state party staff.

    • Place Alt Text Here
    • Debi Council - Vice Chair for Auxiliaries

      auxiliaries@arkdems.org

      Executive Committee

      executivecommmitee@arkdems.org

      First Congressional District

      Judy Gibson (Greene)

      Tamara Hood (Crittenden)

      Frederick Freeman (St. Francis)

      Dr. Asad Khan (Craighead)

      Second Congressional District

      Vice Chair Nicole Hart (Pulaski)

      Secretary Teresa Gallegos (Pulaski)

      Hon. Lottie Shackelford (Pulaski)

      Dr. Jay Barth (Pulaski)

      County and Circuit Clerk Terri Hollingsworth (Pulaski)

      Susan Inman (Pulaski)

      Dustin Parsons (Saline)

      Philip Hood (Pulaski)

      Dr. Christoper Jones (Pulaski)

       

      Third Congressional District

      Vice Chair for Counties Dean Flanagan (Sebastian)

      Vice Chair for Auxiliaries Deborah Council (Sebastian)

      Treasurer John Unger (Washington)

      Suzie Bell (Carroll)

      Christine Erwin-Jimenez (Benton)

      Robert Depper (Washington)

      Doug Hausler (Carroll)

      Derek Donahou (Madison)

       

      Fourth Congressional District

      Chairman Michael John Gray (Woodruff)

      Hon. Johnnie Roebuck (Clark)

      Connie Castleberry (Howard)

      Brittaney Stockton (Logan)

      Ethan Dunbar (Lafayette)

      Michael McCray (Jefferson)

      Dr. Cheryl Felder Stuart (Lafayette)

      Affirmative Action Committee

      affirmativeaction@arkdems.org

       

      Mariah Hatta - chair

      Bobby Howard

      Philip Hood

      Sarah Scanlon

       

      Kasey Summerville

      Diego Quinones

      Meredith Morrison

      Heidi Davis

      Rules Committee

      rules@arkdems.org

       

      Jay Barth - chair

      Frederick Freeman

      Tamika Edwards

       

      Betty Pickett

      Barrett Goodwin

      Finance Committee

      finance@arkdems.org

       

      John Unger - chair

      Sen. Joyce Elliott

      Rep. Vivian Flowers

      Rep. Denise Garner

       

      Nicole Hart

      Dillon Hupp

      Gayatri Agnew

      Joshua Price

      Personnel Committee

      personnel@arkdems.org

       

      Representative Vivian Flowers

      Representative Reginald Murdock

       

      Jesse Gibson

      Kelly Scott Unger

      County Committee Review Committee

      countyreview@arkdems.org

       

       

      Frederick Freeman

       

      Celeste Williams

      Ted Davis

      Committee on Auxiliary Organizations

      auxiliariesreview@arkdems.org

       

      Debi Council - chair

      Wanda Bynum Ashley

      Gracie Ziegler

       

      Emily Kearns

      Thurman Metcalf

      Filing Fees Committee

      filingfees@arkdems.org

       

      Betty Pickett - chair

      Ethan Williams

      Randy Rose

      Susan Inman

      Andrew LeMay

      Ethan Dunbar

       

      Sen. Keith Ingram

      Rep. Charles Blake

      Rep. Vivian Flowers

      John Unger

      Teresa Gallegos

      Michael McCray

      Audit Coordination Committee

      auditcommittee@arkdems.org

       

      Hon. Dustin McDaniel - co-chair

      Hon. Lottie Shackelford - co-chair

      John Unger

      Michael Pridgeon

       

      Wanda Young

      Derek Donahou

      Barrett Goodwin